loading...

24 10 2016
Çanakkale'nin Evlatları (Web Sitesi İnceleme)

İnternet sektöründe bilenler bilir Altın Örümcek Ödülleri diye organizasyon vardır. Her sene yapılır kategorilere göre aday olan websiteleri jüriler tarafından belli kriterler çerçevesinde değerlendirilerek ilk üç seçilir. Birde Halkın Favorisi vardır. Gayet güzel, mis. Bu sene 14. yapılan bu organizasyonda en iyi websitesi kategorisinde "Çanakkale'nin Evlatları" isimli http://canakkaleninevlatlari.com/ adresinde yer alan KALE Grubu'na ait websitesi seçilmiş; miş diyorum çünkü yine sektörü bilenler bilir bu organizasyonu zaten artık çoğu ajans yada sektördeki kişiler takip etmez.

- Nedeni mi ?
- Sence ?

Şimdi giriş paragrafını fazlada uzatmadan konuya gireyim. Bu websitesi yılın en iyi websitesi değil mi ? Peki nasıl bu başarıyı aldı biraz inceleyelim. Öncelikle bu organizasyonda dereceye girebilmenin kuralları her nekadar genel çizgilerle yazılıp, sonuçta biz neyi seçersek o birinci olur edası uyandıran kriterler bu adresten okunabilir:http://www.altinorumcek.com/Basvurular/Degerlendirme-Kriterleri/

Yıl 2016, kimden neyi gizliyoruz. Neden orada html5 kriterdir, css3 olmazsa eleriz. Responsive kelimesini türkçeye çevirme aynı kullan deki buna bakarız. Tarayıcı kriterimiz en az geriye dönük 5 versiyondur felan filan niye yazmıyor arkadaş.

- Şu nedir ?
"Web sitesinin, tüm platform kullanıcıları ve farklı tarayıcılar için belli bir standarda sahip olması beklenir. Bu standartlar, tasarım, yazılım ve kullanılabilirlik kriterlerine göre değerlendirilir. Web sitesinin tasarımı ve yazılımı güncel platformlarda, çapraz tarayıcı erişimlerinde ve farklı ortam gösterimlerinde sorunsuz olarak çalışmalıdır. Ayrıca web tasarım normlarına göre web sitesinin içeriği ve alt yapısı da puanlamada etkin şekilde yer alacaktır. "

Bu organizasyon şiir, kompozisyon yarışma değil ki, teknik konuş zaten ödülü verdiğin insanlar teknik biliyor.
Neyse devam edelim..

Bu seneki organizasyonda yer alan jürilere bu adresten bakabilirsiniz: http://www.altinorumcek.com/Basvurular/Juri/

Konuya da yavaşca giriyorum. Yukarıdaki jüri url yapısını farkettiniz mi ? Biz bu url yapısına seo friendly url diyoruz. Bilenler bilir bilmeyenler için bkz: https://support.google.com/webmasters/answer/76329?hl=tr

Ne diyor Google Amca URL yapısı basit olmalıdır.

Peki bizim birinci sitemiz url yapısına bakalım.
http://canakkaleninevlatlari.com/#!/
http://canakkaleninevlatlari.com/#!/archive/56b8541f9a0e2doc1962304896
http://canakkaleninevlatlari.com/#!/doc/2

diye gidiyor...
Bu nedenle teknik olarak url yapısı kriterlerde yazdığı gibi web standartlarına uygun mudur ? HAYIR...

Peki oradan biri de demedi mi ki arkadaş bizim bile url yapımızda ne kadar basit, bu rakamlar ve hash ünlem nedir diye... dememiş demekki.

Devam edelim. 
Bu websitesini test edelim dedim google page speed ve gtmetrix test yapamadı. Neden mi yazılan kodlamada bu test araçlarının kullandığı browser izin verilmeyenler listesinde olduğu için test başarısızdı fakat başka bir websitesi test etmeyi başardı.
Test sonucu : https://www.webpagetest.org/result/161022_BP_C24/

Sayfanın yüklenmesi süresi :33.170s tam tamına 33 saniye ?
Bu konunun ne kadar ciddi olduğunu şuradaki yazı,sunum ve istatistiklerle görebilirsiniz : http://www.hobo-web.co.uk/your-website-design-should-load-in-4-seconds/

Konuyla ile ilgili diğer sonuçlarını inceleyebilirsiniz.
Yani aslında yine kriterlerde yer alan erişebilirlik kısmı için web standartlarına uygun mudur ? HAYIR...


Gelelim Tasarım;
Bir laf vardır bilenler bilir, tasarım görecelidir diye. Sana güzel gelir bana kötü yada tam tersi. Bu websitesinde görsel materyal olarak daha çok video ağırlıklı olması nedeniyle bu sözü kullanmak faydalı olacaktır. Bence de videolar güzel...
Yukarıdaki test sonucunda zaten sitenin %75 görsellerden oluştuğunu söylüyor bu oranda görsel tasarıma ağırlık veren site de bir zahmet güzel olsun diyorum.

Şimdi geleyim bir başka konuya;
Engelli vatandaşlar için bu websitesinin uyumluluğu nedir.

İnternette konu ile ilgili bilgi aradım ve buradaki adresten (http://www.selimkerim.com/internetsitelerinikorlereuygunhalegetirmek.html) temel olarak görme engelli kişilerin genel olarak çizgileri çizilmiş web sitesi için ve bu birinci seçilen websitesi bu şartların çoğunu karşılamıyor test edebilirsiniz.

Yani burada da erişebilirlik konusunda web standartlarına uygun mudur ? HAYIR...

Websitesini birde mobil ortamda test ettim öncelikle bir samsung s7 edge ile denedim site ışık, roket, fişek. Dedim herşey ne güzel oh ne ala. Sonra masamın çekmecesinde bir samsung ace vardı aklıma geldi birde bunla test edeyim dedim. Websitesinde anasayfada menünün açılması ortalama 10 sn. sürüyor buda slow motion haliyle pixel pixel.
Dedim IOS da canavardır bu iphone5 ile test ettim başarılı, stabil lakin o iphone4 yok mu o iphone4 sitede gelmek bilemeyen bir arka planı yaklaşık 1 dk bekledim hemde wi-fi ile hemde superonline fiber 50mbit hız ile.

Sonuç websitesi mobil için yeterli gereksinimlere ve web standartlarına uygun mudur ? HAYIR...

Son olarak birde malum https://validator.w3.org/ testimizi yapayım dedim. Gel gör ki bunu da yapamadım çünkü buradaki browser da engelli listesinde websitesi için. Yapabilen arkadaşlar bana gönderirse onu da eklerim.

Yazımın son kısmı için şunu demek istiyorum bu yazıyı hazırlarken kimsenin özellikle jurilerin erişemeyeceği gizlilikte tool lar kullanarak hazırlamadım. Herkesin bildiği bu tool ları kullanarak boş vaktimde bir araştırma yaptım. Seçilen websitesinin görsel olarak, konu olarak, kompozisyon olarak gayet başarılı olması, vatan millet sakarya duyguları içermesi sanırım bu websitesini birinciliğe götürmüş.
Yoksa aynı işi ajanslar başka müşteriye vatan millet sakarya duyguları içermeden yapıp sunsa bu kadar ödüle layık tutulacağını sanmıyorum. Bana rastgelmedi.

Burada beni vatan haini bile ilan edebilecek arkadaşlar çıkacaktır o kesin bak vatan millet sakarya temalı site 1. olmuş daha ne istiyorsun diye.

Hani yukarda dedim ya artık çoğu ajans bu organizasyonu iplemiyor diye onun sebebini açıklayıcı ufak bir yazı olmuştur bu umarım.
Seneye 15. Altın Örümcek'te bakalım bizi hangi temalı bir websitesi karşılar merakla bekliyorum.

Kalın sağlıcakla...